al. Niepodległości 760/1A, Sopot

Mapa Dojazdu

Rejestracja:

58 555 05 31
sopot-dental-stomatologia

Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca czyli inaczej Pedodoncja.

Dziedzina ta została wyodrębniona ze względu na różnice w budowie i funkcjonowaniu zębów oraz układu stomatognatycznego dziecka.

 

Rozwój próchnicy u dzieci zachodzi znacznie szybciej niż u dorosłych pacjentów dlatego tak ważne są częste kontrole i działania profilaktyczne. Polecamy na początek wizytę adaptacyjną dziecka w celu przyzwyczajenia naszego małego pacjenta do lekarza oraz miejsca leczenia.

 

Zajmujemy się:

– ząbkowaniem oraz zaburzeniami tego procesu,
– profilaktyką i leczeniem próchnicy u dzieci (zęby mleczne i stałe),
– profilaktyką i leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci,
– profilaktyką wad zgryzu
– konsultujemy i kierujemy pacjenta na właściwe leczenie ortodontyczne.

 

Podczas pracy z dziećmi, obok sprawnego i profesjonalnego działania najważniejsze jest nawiązanie kontaktu z dzieckiem i zbudowanie relacji. Prawidłowe podejście skutkuje tym, że dziecko wraca do gabinetu bez problemu i chętnie współpracuje z lekarzem w przyszłości.

sopot dental sopot dental

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Jak i kiedy zacząć?

Pamiętajmy o szybkim rozwoju próchnicy u dzieci. W momencie pojawienia się pierwszych zębów mlecznych (ok. 6 msc.-1 rok życia) rodzic powinien się zgłosić z dzieckiem na pierwszą kontrolę.
Profilaktyka jest nadrzędną zasadą naszych działań- odpowiednia dieta dziecka tj. niespożywania dużych ilości cukrów prostych, profilaktyka fluorkowa, nauczanie prawidłowych nawyków higienicznych, profilaktyka wad zgryzu.

Gdy strach ma wielkie oczy

Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym w większości przypadków wywołuje strach. Czasem ciekawość, też nie pozbawioną lęku, nieufność, niechęć lub opór.

Stwierdzenia typu „Nie bój się”, „Nie będzie boleć”, a także używanie słów kojarzących się negatywnie (np. z bólem, strachem, wierceniem) przynoszą niekorzystny skutek w przygotowaniu do pierwszej wizyty. Dziecko słysząc takie słowa zaczyna się obawiać, tym co może je spotkać w gabinecie stomatologicznym. Przed pierwszą wizytą u stomatologa, warto porozmawiać z dzieckiem wyjaśniając, co wydarzy się w gabinecie.

Istotne jest używanie zrozumiałych dla dziecka słów oraz unikanie negatywnie nacechowanych wyrazów. Warto też zdecydować się na pierwszą wizytę adaptacyjną, w trakcie której lekarz zapoznaje dziecko z gabinetem, rozmawia z nim, stara się poznać jego potrzeby, sporządzić indywidualny plan leczenia.

Zęby mleczne - leczyć czy nie leczyć?

Zęby mleczne należy leczyć! Choroby zębów mlecznych mogą przyczynić się nawet do zmian budowy, wyrzynania zębów stałych.
W przypadku uzębienia mieszanego może dojść do rozwoju procesu próchnicowego, który może objąć zarówno zęby mleczne jak i stałe.
Stan uzębienia wpływa również na rozwój i zdrowie ogólne dziecka.

Pełen Przegląd Kontrolny

Taki przegląd u dzieci powinien być wykonywany co ok. 6 miesięcy w celu zapobiegania próchnicy zębów oraz kontroli rozwoju dziecka.